Kolonihistorisk Center – Støtteerklæring

Støt op om Kolonihistorisk Center og foreningens arbejde

Foreningen for etableringen af et kolonihistorisk center er interesseret i at skabe et spændende formidlingscenter, der kan bidrage til at gøre det endnu bedre at være en del af København og Øresundsregionen.

Kolonihistorisk Center skal fyldes med historie, kunst og kultur, global streetfood, cocktails og musik. Der skal være et bådværksted og være mulighed for at afprøve en afrikansk kano og en grønlandsk kajak.

Målgruppen er foruden indbyggere og tilflyttere også et internationalt publikum.

Støt Kolonihistorisk Center og foreningens arbejde ved at udfylde og sende os din støtteerklæringen. Vi vil gerne publicerer navnene på vores støtter her på siden.

Bliv medlem og bidrag til foreningens arbejde

“Vi har brug for et videns- og formidlingscenter til at fortælle historien om Danmark som kolonimagt, og jeg støtter arbejdet for etableringen af et kolonihistorisk center på Christianshavn”.

Navn (skal udfyldes)

E-mail (skal udfyldes)

Titel/Profession (skal udfyldes)

Læs mere: Visionen

NB: Du er velkommen til at “like” Kolonihistorisk Center på Facebook

Kolonihistorisk Center støttes af følgende

Line Kragh, Historiker/Formidler

Naja Dyrendom Graugaard, Masters in Environmental Studies

Lise Bostrup, Forfatter/Forlægger

Christoph Klinger, Cand.mag.

Jacob H. Langkilde, Forskningsbibliotekar

Tobias D. Bindslet, Adjunkt Greve Gymnasium

Gerda Hestbech, Pensioneret lektor

Marie Louise Thomassen, Gynasielærer

Troels Ness, Historiker

Kristina Thomassen, Lektor

Christina Bojlén, Selvstændig

Anna Herbst, Lektor/Gymnasielærer

Jette Strauss, Underviser

Henrik Tjørnelund, Lektor

Dennis Hornhave Jacobsen, Formand for Foreningen af lærere i historie og samfundsfag

Barbara Lange, Lektor

Irma Clausen, Visuel Antropolog

Rikke Halberg, Fr.

Jens Christensen, Hr.

Otto Christensen, Hr.

Camilla Juul, Lærer

Poul Erik Kristensen, Lærer

Maja Skovrup Frisk, Cand.mag i historie

Frederik Veitland Antonsen, Stud. med.

David Kyng, Formand, Historielærerforeningen for Gymnasiet & HF

Trine Loo, Lektor

Peder Wiben, cand. mag. og national skolekoordinator for UNESCOs netværk om den Transatlantiske Slavehandel

Alex Frank Larsen, Journalist & TV producer

Casper Bukh, Lektor

Christian Theilmann, Lektor

Jens Møller, Lektor

Christian Thomsen, Adjunkt

Torsten Gersfelt, Cand. polit.

Gudrun Bojsen-Møller, Ergoterapeut

Elisabeth Rasmussen, Adjunkt

Anne Walbom, Formand for Dansk Vestindisk Selskab

Tina Adele Hoff, Projektleder, Dansk Blindesamfund

Bjørn West, Pensionist

Christian Vollmond, Lektor, cand.mag., Forfatter

Mogens Skot-Hansen, Lektor

Nynne Vidgren, IT-supporter

Vibe Skytte Christensen, Mag.art./Redaktør

Ove Bjørn Petersen, Redaktør, Forfatter

Ulla Nedergård Pedersen, Gymnasielærer

Per Krabbe, Journalist

Ulrik Langen, Professor

Ana Sophie Bisgaard Üsüdür, Studerende

Annette Birch, Aut. Turistfører, cand.mag. historie/samfundsfag

Ida Waaben Ammentorp, Gymnasieelev

Per Cornell, Professor

Hans Beiter, Pensionist

Bella Marie Nielsen, Student

Ebbe Tor Andersen, IT-konsulent

Lea Baur Wilhjelm, Studerende

Stella Vallik, Gymnasieelev

Laura Hansen, Studerende

Mikkel Kaus, Studerende

Nele Høgsbro, Cand.mag.

Kristian Hvidt, Dr.phil. fhv. folketingsbibliotekar

Mette Volquartzen, Tilrettelægger DR Historie

Kojo Svedstrup Jantuah, Diplomat and Historian

Jens Winter, Pensionist

Maja Hvidtfeldt Håkansson, Arkitektstuderende

Mai Holm Hviid, Antropolog

Therese Hjorth, Cand.mag.

Else Djørup, Cand merc int.

Karoline Osmer Andersen, Beklædningsformgiver.

Turgay Peter Abat, Lektor, Egaa Gymnasium.

Hasse Sorento Dichmann, Leder af kostumeteknisk afd. Det kgl. Teater

Jørgen Løvkvist, Slægtsforsker

Josef W. Nielsen, Formand for African Empowerment Center

Vibeke Tuxen, Pensionist.

Tine Sønderholm Jensen, Cand. mag. i historie

Astrid Nonbo Andersen, Postdoc.

Gisleyg Merkelsen, Lektor

Mette Dam Kristiansen, MSc. Mech. Eng.

Kathrine Storgaard Carlsen, Journalist/kommunikationsmedarbejder

Majken Sørensen, Cand.mag. etnologi/redaktør

Asser Amdisen, Historiker, Direktør for Stiftelsen Georg Stages Minde

Björn Lingner, Cand.mag.

Anne Mette Eliasson, Lærer

Joy Chirinzi, Studerende

Thomas Falck, Udvikler af digitale læremidler

Trine Køhler Rasmussen, stud.scient.soc.

Ivalu Kristine Lidsmoes, Studerende

Signe Rix Berthelin, PhD kandidat, NTNU

Rasmus Lilledal, Gymnasieelev

Elli Berthelin, Lærer

Torben Rix, Hr.

Gert Lidsmoes, Mediegrafiker.

Johannes Haugen-Kossmann, Cand.mag.

Cecilie Prindahl, Studerende

Emilie Bang-Jensen, MSc in International History

Winnie Færk, Lektor

Lars Kjær, Informationsspecialist og fagreferent, Det Kongelige Bibliotek

John Graversgaard, psykolog

Lea Trier, Cand.scient.soc.

Martje Moseler, Cand. mag.

Anders Kahr-Højland, gymnasielærer og studievejleder

Maria Bierbaum Oehlenschläger, Kommunikationsmedarbejder

Christina Hansson, Kandidatstuderende i Tværkulturelle Studier

Christina Weber, Nationalchef CKU

Mai Hanquist Takawira, Cand.mag i Moderne kultur og kulturformidling

Albert Scherfig, BA i Historie

Kirsten Bitsch, pens. børne-og kulturdirektør i Nuuk

Alice Lempel Søndergaard, Cand. Mag.

Mai Hanquist Takawira, Cand.mag i Moderne kultur og kulturformidling

Albert Scherfig, BA i Historie

Kirsten Bitsch, pens. børne-og kulturdirektør i Nuuk

Ebbe Volquardsen, Adjunkt

Sophie Schiller, forfatter

Philip Sampson, Journalist

Anne Mette Finderup, Gymnasielærer

Maria Graae, Skribent

Annebeth Christensen, Fr

Else Djørup, Cand.merc.int.

Kirstine Askholm, Projektleder

Kirstine Askholm, Projektleder

Bertha Rex Coley, Lektor

Benny Jacobsen, Kok og tjener

Helene Zwisler, gymnasielærer

Jens Christensen, Forfatter

Oscar Jimenez Kofoed-Emborg, Studerende

Marie Meyle, Studerende

Signe Hansen, Cand. mag.

Kevin Gjedde, Cand. mag.

Birger Poppel, Cand. polit.

Ulrik Greve Lysgaard, Socialrådgiver

Maria Cariola, Studerende

Helen Rossil, Lektor, Cand. mag.

Anders Bøge Henriksen, Billedkunstner, Master of Fine Arts

Jens Christensen, Forfatter

Oscar Jimenez Kofoed-Emborg, Studerende

Karoline Osmer Andersen, Beklædningsdesign og formgivning

Marianne Jensen, Studerende

Morten Grimstrup, Højskolelærer

Solsikke Lausten, Pædagog

Lene Rottensten, Studerende og Studio Manager

Cornelius Christian L. Corneliussen, Tømrer

Tanja Løj, Studerende

Laura Schousboe, Cand. mag.

Sune Wøller, Projektleder

Preben Vest Nielsen, Socialpædagogisk leder

Marie-Louise Niemann, Ergoterapeut

Freja Pallesen, Scient. pol.

Anne Kirsten Brok-Kristensen, Pensionist

Christine Japsen, Cand. mag.

Rasmus Falbe-Hansen, Gymnasielærer

Kirsten Thisted, Lektor

Mathias Danbolt, Adjunkt, Københavns Universitet

Mette Dahl Pedersen, Gymnasielærer

Anders, Tømrer

Marie Bundgaard Hagensen, Skolelærer

Lærke Johanne Kristensen, Studerende

Jette Bonnevie, hvorfor?

Sade Johnson, BA Psykologi student

Ida Hanni Brandt, Antropolog

Jeppe Blumensaat Rasmussen, Opvasker

Janne K Hansen, Guldsmed

Nanna Hyldested, Socialrådgiver

Natalia Abena Mansa Kjærbo, Studerende

Jacob Crawfurd, Fotograf/redaktør, Africa in Denmark

Shiela, Namutebi

Regitze Gottschalch, Landinspektør

Peter Bruun Clausen, Udsendt rådgiver, CARE Danmark

Tess S. Thorsen, PhD fellow, AAU

Anna Diop-Christensen, Adjunkt

Maria Elena Pade, Mentor

Amma Adomah, Social og Sundhedsassistent

Kistâra Motzfeldt Vahl, Cand. Mag.

Helle Sonja Sørensen, Cand. mag i dansk og psykologi

Ann-Sofie Gremaud, Ph.d., kulturhistoriker

Charlotte Brit Pedersen, Direktør

Joanna Absalonsen, Cand. mag i Tværkulturelle Studier

Nina Wegener, Studievalgsvejleder

Bwalya Sørensen, Datamatiker

Christine Thorup, Studerende Afrikastudier

Mikkel Hall Jørgensen, Bibliotekar

Lærke Johanne Kristensen, Studerende

Louise Pihl Baeré, Cand. stud.

Bjarne Degnbol, Læge

Yannick Nehemiah Antonio Harrison, Politisk økonom

Stine Kjær, Cand.mag.

Maria Orup Kristensen, Bibliotekar

Elin Mosgaard Jørgensen, Bibliotekar

Rikke Krogh Hansen, Cand. mag.

Emil Holm Gøtsche Larsen, Studerende